poniedziałek, 21 stycznia 2013

Mania Prześladowcza.

Mania prześladowcza występuje przy nerwicy natręctw, przy nerwicach generalnie. Ma to swoje źródło w bezkresnym braku zaufania do innych ludzi i szybkim wycofywaniu się ze środowiska po byciu zranionym, lub oszukanym, przez inną osobę.

Czarnowidztwo jest nierozerwalnie związane z manią prześladowczą. Szukanie i ubezpieczanie się zawsze od najgorszych scenariuszy. To, wraz z brakiem zaufania do innych, tworzy otoczkę, że wszyscy chcą cię okraść lub cię skrzywdzić.

Jest i druga strona medalu. Mania prześladowcza związana jest z faktem, że się jest w centrum zainteresowania innych osób, że inne osoby cię śledzą, każdy twój ruch. Natomiast przy dobrym samopoczuciu mania prześladowcza zamienia się w widownię gloryfikującą twoją osobę, gdzie ty jesteś w centrum zainteresowania i czujesz się jak celebryta wyniesiony na wyżyny. Lęk nagle zamienia się w ekstazę. Jeżeli obejmiemy to umysłem to okazuje się, że ani w jednym, ani w drugim przypadku nasze reakcje są niewspółmierne do rzeczywistości.

Więcej o manii prześladowczej w >Wywiadzie z psycholog Joanną Leo.

1 komentarz:

  1. To wszystko brzmi tak znajomo. Nazywasz rzeczy, które zawsze ukrywałam przed światem. I mówisz o nich tak normalnie, otwarcie, niejako odzierając mnie przed samą sobą z mojej własnej sztucznie utworzonej otoczki. Trochę to bolesne, czytać tak o sobie, o tym co od dawna jest w moim środku, coś czego sama lepiej bym nie nazwała...

    OdpowiedzUsuń